Večer folklora 24. 8. 2023.

319a6b58175c8348e5b537a311344d30 L

U četvrtak 24.kolovoza 2023.održana je posljednja ovogodišnja večer folklora u sklopu manifestacije LX. Smotra blatskog folklora.

LX. Smotra blatskog folklora najstarija je smotra u Republici Hrvatskoj i upravo zbog toga je Viteško udruženje Kumpanjija odlučilo ovu okruglu obljetnicu obilježiti folklornim događanjima od 28. travnja do 24. kolovoza U tom periodu mogli ste uživati u bogatim folklornim izvedbama Viteškog udruženja Kumpanjija i njihovih uvaženih gostujućih društava iz Hrvatske i inozemstva.

Posebna čast i zadovoljstvo na ovoj večeri folklora bila je pozdraviti Folklorni ansambl Linđo iz Dubrovnika, Kulturno-umjetničko društvo “Seljačka sloga” Prekopakra i Tamburaški orkestar Pakrac kao i njihove voditelje, kao i gradonačelnicu Grada Pakraca gđu Anamariju Blažević te direktoricu Turističke zajednice Grada Pakraca gđu Gabrielu Sabo Seleši.

Isto tako u sklopu ove večeri folklora mnogobrojni posjetitelji imali su priliku vidjeti djecu četvrtih razreda Osnovne škole Blato, ujedno članice i članove Društva Naša djeca Blato koji kao partneri sudjeluju u projektu Viteškog udruženja Kumpanjija – Blato pod nazivom „Razvoj i promicanje otočne folklorne tradicije“ sufinanciranom od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Naravno, ne smijemo zaboraviti ni naše domaćine Viteško udruženje Kumpanjija Blato, čuvare blatske folklorne tradicije bez kojih ovakvih večeri ne bi bilo.

Na samom početku programa nastupili su naši dragi gosti iz Slavonije. Preko 80 godina dugu tradiciju folklora i običaja pakračkog kraja predstavili su članovi KUD-a “Seljačka sloga” Prekopakra. Bogatstvo narodnih običaja, plesova i pjesama te sva raskoš originalnih narodnih nošnji u koje je utkana bogata tradicija pakračkog kraja mogla se doživjeti za vrijeme njihova nastupa.

U nastavku ove večeri folklora nastavilo se u slavonskom duhu pa nam se tako predstavio i Tamburaški orkestar Pakrac.
Slavonija kao kolijevka tamburaške glazbe prepoznatljiva je upravo po zvucima tamburice, a sva ljepota tamburice i stihova o Slavoniji predstavio nam je Tamburaški orkestar Pakrac i tako okupljenim posjetiteljima prenio i pokazao dio pakračke tradicije uz zvuke tamburice.

U nastavku ove večeri prvi put na blatskoj Plokati nastupio je i Folklorni ansambl Linđo iz Dubrovnika. Folklorni ansambl Linđo poznat i kao dubrovačka poskočica, najpopularniji je ples Dubrovnika i dubrovačke okolice. Pleše se uz pratnju starinskoga glazbala iz južne Dalmacije lijerice premda se u prošlosti mogao izvoditi i uz pratnju mijeha (mišnice). Ples je osobito zanimljiv zbog polimetrije između trodijelnoga metra plesnoga koraka i dvodijelnoga metra glazbene pratnje. Pleše se u parovima raspoređenima uokolo svirača, a plesne naredbe u duhovitim, nerijetko i dvosmislenim stihovima glasnim povicima izvikuje kolovođa koji u oštrome tonu i ritmu određuje parove i promjene plesnih figura te bodri plesače koji se nadmeću u improvizacijama.

Nakon divnih nastupa gostujućih društava, publici su se predstavili naši najmlađi, članice i članovi Društva Naša djeca Blato koji su posljednjih mjeseci neumornim radom i zalaganjem uz pomoć svojih učitelja Fanite Šeman i Ante Žabice iz Viteškog udruženja Kumpanjija naučili plesati Splet pokladnih plesova.
Tu spadaju tango, valcer, mazurka te četiri pasa koji se u Blatu tradicionalno izvode u vrijeme poklada tj. na tzv. Mundama. Plesači su odjeveni u građansku nošnju iz 19.st koja se odijevala za vrijeme blagdana. Glazbenu pratnju čini harmonika.

U nastavku večeri posjetitelji su mogli vidjeti I ples za parove „Blatski tanac“ iz 17.st čija je nošnja dobila konačan izgled u 18.st., a odijevala se za blagdane. Izvorni nakit bio je odraz bogatstva, a prenosio se sa generacije na generaciju. Muškarci u plesu pokazuju svoj ponos i vjernost dok ih žene prate nastojeći privući njihovu pozornost.

U završnom dijelu programa predstavila se viteška igra Kumpanjija. Kumpanjija ili „ples od boja“ ritualni je mačevalački ples po kojem je udruga i dobila ime. Odražava vojnički duh ljudi koji su branili otok od osvajača. Vojsku čine kumpanjoli na čelu s kapitanom i časnicima. Ples se izvodi bez riječi, ali primijećuje se kapitan koji svojim pokretima zapovijeda vojnicima koji ga slijede. Kroz ples se prepoznaju elementi etničkih grupa koje su živjele na otoku i ostavile svoj trag. Glazbenu pratnju čine bubanj i mišnjica.

Na samom kraju ove večeri predsjednik Viteškog udruženja Kumpanjija – Blato Stjepan Bačić, zajedno sa ravnateljicom Blatskih Fižula ustanove u kulturi Ivanom Sardelić i direktoricom Turističke zajednice Općine Blato Majom Šeparović, uručio je prigodne poklone i zahvalnice našim dragim gostima iz Dubrovnika i Pakraca koji su bili dio ove posebne večeri folklora u sklopu LX. Smotre blatskog folklora.

na vrh članka