Večer folklora

D26f2d3a8ff5583681ac68eec63fdc44 L

LX. Smotra blatskog folklora najstarija je smotra u Republici Hrvatskoj i upravo zbog toga je Viteško udruženje Kumpanjija odlučilo ovu okruglu obljetnicu obilježiti folklornim događanjima od 28. travnja do 24. kolovoza s posebnim naglaskom na glavnu večer koja će se održati na blagdan Vele Gospe 15. kolovoza. U tom periodu moći ćete uživati u bogatim folklornim izvedbama Viteškog udruženja Kumpanjija i njihovih uvaženih gostujućih društava iz Hrvatske i inozemstva.
Posebni gosti ove večeri foklora bili su Kulturno umjetničko društvo Mišnjice iz Žrnova. Isto tako, svoju izvedbu su predstavila i djeca četvrtih razreda Osnovne škole Blato, ujedno članice i članove Društva Naša djeca Blato koji kao partneri sudjeluju u projektu Viteškog udruženja Kumpanjija – Blato pod nazivom „Razvoj i promicanje otočne folklorne tradicije“ sufinanciranom od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni naše domaćine Viteško udruženje Kumpanjija Blato, čuvare blatske folklorne tradicije bez kojih ovakvih večeri ne bi bilo.
Na samom početku programa Viteško udruženje Kumpanjija izvelo je četvorku ili kvadrilju. To je ples koji se u prošlosti izvodio u Blatu u svečanim prigodama za vjenčanja ili blagdane. Nošnja je građanska iz 19. stoljeća i izrađena je od skupih tkanina te popraćena zlatnim nakitom.

U nastavku ove večeri folklora posebna je čast i zadovoljstvo bila predstaviti i naše goste iz Žrnova.
Kulturno-umjetničko društvo Mišnjice utemeljeno 1965. godine kako bi očuvalo zavičajnu i folklornu baštinu te glazbu nastalu na tradiciji pučkog pjevanja. Mišnjice su bile i ostale jedno od najvitalnijih i najpotentnijih otočnih društava koje gotovo 60 godina kontinuirano čuva i baštini raskošnu tradiciju foklornih kola otoka Korčule, Dalmacije, ali i cijele Hrvatske. Pomlađeno društvo danas izvodi tri kola, Stare korčulanske plesove, Linđo te spektakularno kolo Plesovi sjeverne Hrvatske. Spletom okolnosti, to se kolo nije plesalo u Žrnovu i na otoku pune 33 godine, a onda je premijerno izvedeno nedavno pred prepunim žrnovskim igralištem uz ovacije publike. Plesovi sjeverne Hrvatske jedno je od najzahtjevnijih i najuzbudljivijih folklornih kola uopće, sastoji se od šest spletova – žena muža, mista, staro sito, dučec, drmeš, šetnja i vrtnja. Koreografiju koja obuhvaća 16 plesača, odnosno osam parova, osmislio je plesni pedagog, poznati koreograf i etnolog Branko Šegović. Dozvolu da ovu koreografiju izvode imaju samo KUD Jedinstvo iz Splita i KUD Mišnjice iz Žrnova, a nakon Šegovićeve smrti s YouTube kanala maknute su sve snimke ovog kola kako se ne bi reproducirala izvedba. Za potrebe večerašnje izvedbe, članovi KUD-a Mišnjice ponovno osnivaju i Tamburaški sastav kojega čine Andrija Curać na basu, Duško Ikanović na braču, Antonija Ikanović na bisernici i Ranko Ivelja na harmonici.

U nastavku večeri uslijedila je i izvedba naših najmlađih, članica i članova Društva Naša djeca Blato, koji su posljednjih mjeseci neumornim radom i zalaganjem uz pomoć svojih učitelja Fanite Šeman i Ante Žabice iz Viteškog udruženja Kumpanjija naučili plesati Splet pokladnih plesova.
Tu spadaju tango, valcer, mazurka te četiri pasa koji se u Blatu tradicionalno izvode u vrijeme poklada tj. na tzv. Mundama. Plesači će biti odjeveni u građansku nošnju iz 19.st koja se je odijevala za vrijeme blagdana. Glazbenu pratnju čini harmonika.
Naši mališani dio su projekta Viteškog udruženja Kumpanjija pod nazivom „Razvoj i promicanje otočne folklorne tradicije“, sufinanciranog od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a koji se izvodi u partnerstvu sa Društvom Naša djeca Blato.

U nastavku izveo se također i ples za parove „Blatski tanac“ iz 17.st čija je nošnja dobila konačan izgled u 18.st., a odijevala se za blagdane. Izvorni nakit bio je odraz bogatstva, a prenosi se sa generacije na generaciju. Muškarci u plesu pokazuju svoj ponos i vjernost dok ih žene prate nastojeći privući njihovu pozornost.

Spektakularna izvedba Kumpanjije ili „plesa od boja“ ritualni je mačevalački ples po kojem je udruga i dobila ime. Odražava vojnički duh ljudi koji su branili otok od osvajača. Vojsku čine kumpanjoli na čelu s kapitanom i časnicima. Ples se izvodi bez riječi dok kapitan koji svojim pokretima zapovijeda vojnicima koji ga slijede. Kroz ples se prepoznaju elementi etničkih grupa koje su živjele na otoku i ostavile svoj trag.

Na samom kraju ovog večerašnjeg druženja predsjednik Viteškog udruženja Kumpanjija – Blato Stjepan Bačić obratio se nazočnima i uručio prigodni poklon i zahvalnicu našim dragim gostima iz Žrnova koji su bili dio ove večeri folklora u sklopu LX. Smotre blatskog folklore.

Iduća Večer folklora održati će se na blagdan Velike Gospe, koja je ujedno i glavna večer 60.-te Smotre blatskog folklora.

Foto: PC Lipa - Franko Bačić

Galerija fotografija: Večer folklora

na vrh članka